Nauka mowy u dziecka – 7 sposobów na jej wspieranie

Nauka mowy u dziecka - 7 sposobów na jej wspieranie

Nauka mowy – jak ją wspierać?

Nauka języka to skomplikowany proces, choć trzeba przyznać, że dzieci uczą się go nadzwyczaj szybko. Mimo to, rodzice na ogół nie mogą doczekać się, kiedy ich pociecha wypowie pierwsze słowo.

Rodzice najszczęśliwsi są wtedy, gdy pierwsze słowa dziecka brzmią „mama” lub „tata”, ale może ono dotyczyć też innych doświadczeń z życia dziecka, budząc niekiedy zdziwienie lub rozbawienie. Co ciekawe, w różnych językach świata określenia rodziców używane przez małe dzieci brzmią podobnie, jak chociażby  ”ama” i „ataa” w języku indiańskiego plemienia Navajo, które zamieszkuje Amerykę Północną. Nawet Twój maluszek, zanim jeszcze zacznie mówić, gaworzy w niemal identyczny sposób jak dzieci w innych krajach. Niesamowite, prawda? Nauka mowy jest fascynującym zjawiskiem!

Aby umiejętności językowe i nauka mowy Twojego dziecka rozwijały się prawidłowo, można wesprzeć je na różne sposoby. 

1. Ogromną rolę w rozwoju mowy odgrywa rozmowa, która być może jako pierwsza przychodzi Ci na myśl.

Tak naprawdę już w trakcie trwania ciąży możesz mówić do swojego maleństwa, czytać mu bajki, recytować wierszyki i słuchać relaksującej muzyki – Twój skarb usłyszy Cię w trzecim trymestrze, choć jeszcze nie tak wyraźnie, jak po przyjściu na świat. Wtedy jednak bardzo szybko nauczy się rozpoznawać Twój głos i będzie lubił go słuchać.

2. Podczas wykonywania codziennych czynności możesz opisywać maluszkowi, co robisz i nazywać otaczające was przedmioty – pomagasz dziecku w ten sposób poznawać świat, w którym żyje.

Nie zapominaj o uśmiechu! Mimika twarzy, intonacja głosu oraz gesty, które wykonujesz, przekazują mnóstwo informacji i emocji. Gdy maluszek zacznie odpowiadać uśmiechem na Twój uśmiech, na pewno sprawi Ci to ogromną przyjemność! Niemowlę też „mówi” do Ciebie całym sobą.

3. Przekonasz się, że już z kilkumiesięcznym dzieckiem można nawiązać swoistą konwersację.

To nic, że malec na razie tylko wokalizuje (wydaje dźwięki mniej lub bardziej przypominające mowę) i nie wypowiada jeszcze słów. Ważne, że słucha Cię z uwagą i sam również ma Ci wiele do powiedzenia na swój własny sposób!

4. Czy zauważyłaś, że Ty lub inne osoby mówicie do dziecka w szczególny sposób?

Jeśli niemal przesadnie intonujesz swoje wypowiedzi, upraszczasz je i stosujesz dużo powtórzeń oraz pauz, to znaczy, że używasz tak zwanej mowy matczynej. W ten sposób niemal automatycznie dostosowujesz wypowiedzi do swojego maleństwa, które dopiero poznaje język. Obserwuj, co przykuwa jego uwagę, na co patrzy i na co wskazuje – opowiadaj mu o tym, a na pewno będzie Cię słuchać z zainteresowaniem. Mimo że Twój maluch jeszcze nie mówi, to zapamiętuje i uczy się języka.

5. Od najmłodszych lat czytaj z dzieckiem książeczki i prowadź z nim rozmowy na tematy zawartych w nich historiach i namalowanych ilustracjach.

Szukaj odniesień opowiadań do sytuacji z życia dziecka – w ten sposób rozbudzisz w nim zainteresowanie czytaniem i rozmową.

6. Oswajaj dziecko ze słowami.

Możesz na przykład poprzyklejać kartki z dużymi napisami do mebli, zabawek czy ubrań, dzięki czemu Twój maluch zacznie rozumieć, że zapisane wyrazy oznaczają przedmioty. W ten sposób szybko zapozna się z wyglądem poszczególnych liter, co ułatwi mu późniejszą naukę.

7. Gdy Twój skarb już zacznie mówić, recytuj z nim wierszyki, śpiewajcie piosenki i spróbujcie pokazywać słonie, podskoki i deszcz oraz inne zjawiska i czynności, o których opowiada dany utwór.

Dzięki temu dziecko nie tylko usprawni swoje umiejętności językowe, ale również będzie ćwiczyć pamięć i zyska okazję do doskonałej zabawy z Tobą. Okazuj maluchowi dumę z jego osiągnięć!

Pozostała jeszcze jedna ważna ZASADA – to Twoja uwaga poświęcona dziecku, która ma niebywały wpływ na czynione przez nie postępy w nauce języka. Jeśli dziecko odczuje, że interesujesz się tym, co robi, będzie chciało Ci o tym opowiadać. Zapamiętaj to. Dziecko, które chce się porozumiewać się z innymi, to dziecko, które jest słuchane – a więc nie tylko mów, ale i słuchaj, choć to niełatwa sztuka!

Jestem psychologiem z wszechstronnym wykształceniem humanistycznym oraz bogatym doświadczeniem zawodowym zdobywanym w publicznych i prywatnych placówkach związanych z pomocą psychologiczną, edukacją i rozwojem osobistym (min: Brian Tracy International, Instytut Nowoczesnej Edukacji, Szkoły i Przedszkola Pro Futuro, Dr Marcin - terapia uzależnień)

    1 Comment

  1. Avatar
    Karolina
    28 października, 2020
    Odpowiedz

    Świetne wskazówki!

Wdaj się w dyskusję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *