Nieposłuszne dziecko. Jak sobie radzić?

Nieposłuszne dziecko. Jak sobie radzić?

Nieposłuszne dziecko… Czy faktycznie nieposłuszne?

Ukochane dzieci potrafią czasem dać do wiwatu swojej mamie lub tacie. W istocie wychowanie nie jest wcale prostą sprawą. Nie wiedząc dlaczego, słodkie maluchy przeistaczają się chwilami w rozzłoszczone, rozkrzyczane, a czasem nawet gryzące lub kopiące innych stworzenia. Nawet tacy rodzice, którzy zarzekają się, że maluch nie mógł zaczerpnąć przykładu takich zachowań ani z domu, ani z telewizji, bywają świadkami tego typu scen. Głowią się wtedy, dlaczego ich dziecko reaguje w taki – bądź co bądź, agresywny – sposób? Najważniejsze pytanie jednak brzmi inaczej. Czy jest na to rada?

Istnieje kilka metod, które nie działają natychmiast, ale konsekwentnie stosowane przynoszą bardzo dobre efekty! Cierpliwości.

W niektórych sytuacjach trudno zachować stoicki spokój i opanowanie. Postaraj się jednak nie krzyczeć na swojego urwisa i nie reagować podobnie jak on. Jeśli Twoje dziecko krzyczy, kopie, lub bije, powiedz mu stanowczo, że nie wolno tak robić i daj możliwość, aby się wyciszyło. Staraj się być jak najlepszym przykładem dla dziecka.

Notuj, w jakich sytuacjach Twój maluch robi się rozdrażniony. Być może reaguje złością w chwilach zmęczenia lub gdy sobie z czymś nie radzi. Staraj się zrozumieć przyczynę nieodpowiednich zachowań, by ją usunąć lub zawczasu jej zapobiec.

Przygotuj kartonową tablicę, na której będziesz rysować np. gwiazdki za dobre zachowanie. Ustal ilość gwiazdek, za którą maluch dostanie nagrodę, którą może być chociażby wycieczka.

Zamień polecenia w wyzwanie dla malucha lub zabawę, wystarczy odrobina pomysłowości.

Jeśli nagrody nie wystarczą, możesz wyjaśnić dziecku, że jego złe zachowanie będzie miało swoje konsekwencje. Za takie zachowania jak bicie czy gryzienie, straci uzbierane gwiazdki, a więc nie pojedzie na wycieczkę. Przypominaj to za każdym razem, gdy dziecko źle się zachowa i od razu wprowadzaj w życie.

Nazywaj emocje dziecka. Powiedz mu, że się złości i opisz swoje przypuszczenia co do powodów takiej reakcji. Jednocześnie daj do zrozumienia, że w takiej sytuacji nie można nikogo bić, bo drugą osobę to boli i jest jej przykro. Wskaż maluchowi sposób na poradzenie sobie z własnymi emocjami i rozładowanie napięcia, chociażby poprzez zabawę ruchową. Być może brzmi to dla Ciebie trochę niedorzecznie, ale bywa zaskakująco skuteczne. Korzystając w tych wskazówek szybko zapomnisz określenie „nieposłuszne dziecko”.

Powodzenia!

Jestem psychologiem z wszechstronnym wykształceniem humanistycznym oraz bogatym doświadczeniem zawodowym zdobywanym w publicznych i prywatnych placówkach związanych z pomocą psychologiczną, edukacją i rozwojem osobistym (min: Brian Tracy International, Instytut Nowoczesnej Edukacji, Szkoły i Przedszkola Pro Futuro, Dr Marcin - terapia uzależnień)

Wdaj się w dyskusję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *