Niegrzeczne dziecko. Jak temu zapobiegać?
Niegrzeczne dziecko – czy to pusta fraza?
Są takie etapy w życiu dziecka, kiedy jego nieposłuszeństwo może ulec pewnemu nasileniu. Być może obiło Ci się o uszy coś na temat tak zwanego buntu dwulatka. Twój maluch w tym właśnie wieku może bywać wyjątkowo uparty i próbować robić wszystko po swojemu. Z drugiej strony potrzebuje nadal dużo Twojego wsparcia. Dążenie do pewnej samodzielności, a zarazem potrzeba pomocy ze strony dorosłych, bywają źródłem silnych emocji dziecka, z którymi ono samo sobie nie radzi.
Bywa jednak i tak, że to czterolatki przysparzają więcej zmartwień rodzicom. Dzieci w tym okresie są bardzo ruchliwe i mogą wykazywać się dużą pewnością siebie oraz niechętnie podporządkowywać się różnym zasadom. Niestety, może to nawet skutkować takimi zachowaniami jak: sprzeciwianie się poleceniom rodziców, napady złości, bicie innych dzieci albo używanie niedozwolonych wyrazów.
Chciałoby się już odetchnąć z ulgą i zaznać spokoju, jednakże sześciolatki również tego nie gwarantują. Dzieci w tym wieku mogą podlegać silnym i zmiennym emocjom – potrafią stwierdzić, że nie lubią rodzica, a za chwilę znów darzyć go ogromną miłością. Jest to czas, w którym dziecko może starać się być w centrum uwagi, polecenia będzie wykonywało z ociąganiem i stanie się nieustępliwe oczekując, że to inne osoby się do niego dostosują (co oczywiście wcale nie musi mieć miejsca).
Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak się przygotować?
Skoro wiesz już, kiedy możesz spodziewać się większych trudności wychowawczych, spróbuj się na nie przygotować.
Przyjmij do wiadomości, że dziecko nie będzie zawsze bardzo grzeczne. I choć ciśnie Ci się na usta określenie „niegrzeczne dziecko”, to pamiętaj, że dla niego wszystko jest nowe: zasady, które ustalasz, jego własne emocje i zachowania, Twoje reakcje. Twój maluch dopiero odkrywa, co jest dobre, a co złe i bada swoje możliwości oraz granice, które może przekroczyć.
Nagradzaj zawsze dobre zachowanie choćby słowną pochwałą, aby dziecko miało motywację je powtarzać.
Bądź godnym przykładem dla swojego malucha. Dzieci być może rzadko słuchają tego, co się do nich mówi, ale za to doskonale naśladują.
Od małego ucz dziecko zasad właściwego postępowania i krótko wyjaśniaj, czemu służą i jakie mają znaczenie.
Nie bierz do siebie nieposłuszeństwa dziecka. Spróbuj się zdystansować od sytuacji i zrozumieć, jakie są przyczyny niewłaściwego zachowania. Czasem przyda się również szczypta humoru i pomysłowość – zamień polecenia w wyzwanie dla malucha lub zabawę.
Kontroluj czas spędzony przed telewizją i oglądane przez dziecko programy.
Stwórz maluchowi jak najwięcej okazji i możliwości do rozładowania nadmiaru energii poprzez ćwiczenia i zabawy ruchowe.