Faworyzowanie dziecka. Jak tego uniknąć?
Faworyzowanie dziecka – czy da się tego uniknąć?
Rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, próbują każde z nich obdarzyć po równo miłością, bo przecież wszystkie swoje skarby kochają tak samo mocno. Na szczęście miłość ma to do siebie, że można ją mnożyć w nieskończoność. Tyle tylko, że czas, jaki rodzice mają do dyspozycji dzieci, jest często ograniczony i jakoś nie chce się wydłużyć. I jak tu obdzielić dzieci po równo? I czy „po równo” znaczy sprawiedliwie? Czy sprawiedliwie znaczy tak samo? Pytania te mogą przyprawić niejednego rodzica o prawdziwy zawrót głowy. Spróbujmy to sobie jakoś poukładać.
Faworyzowanie dziecka – czy możliwe jest jednakowe traktowanie wszystkich dzieci?
Choć wszystkie dzieci będą dla Ciebie tak samo ważne, nie musi to wcale oznaczać, że należy traktować je w identyczny sposób – przecież każde z nich jest inne. Jeden maluch może być bardziej wrażliwy i spokojny, a drugi pewny siebie i energiczny. Ponieważ dzieci zachowują się inaczej i mają odmienne potrzeby, niemożliwością jest pomijanie tych różnic, choćby nawet rodzice bardzo się starali. Prawdę mówiąc, bywa to wręcz niewskazane, zwłaszcza wtedy, jeśli między rodzeństwem jest duża różnica wieku. Od dwulatka nie można wymagać tego samego co od sześciolatka.
W jaki sposób postępować sprawiedliwie wobec dzieci?
Sprawiedliwe traktowanie nie jest wcale sprawą prostą, o ile w ogóle wykonalną. Należy rozważyć natomiast, jakie realne prawa i obowiązki powinno posiadać każde z Twoich dzieci. Postępowanie wobec nich inaczej wcale nie musi znaczyć, że jedno z dzieci traktuje się lepiej, a drugie gorzej. Stawiane im wymagania i udzielane przywileje nie muszą być identyczne, ale skrojone na miarę potrzeb i możliwości Twoich pociech, tak samo jak ubranka dopasowane są do rozmiaru ich ciałek.
Wyjaśnij dzieciom, że każde z nich ma swoje zadania do wykonania, a najlepiej jak polecisz im czasem wspólne posprzątanie zabawek lub pomoc w szykowaniu kanapek na śniadanie, aby nauczyć je współpracy.
Jeśli nie masz zbyt wiele wolnego czasu dla swoich dzieci, musisz przemyśleć, w jaki sposób dobrze go wykorzystać. Organizuj zabawy, w których będziecie razem brać udział i wszyscy poczują się równie ważni.
Niezależnie od tego, każde z dzieci może chcieć „mieć Cię” czasem tylko dla siebie – postaraj się wziąć to pod uwagę i spróbuj znaleźć chwilę dla każdego z Twoich skarbów z osobna. Zwłaszcza starsze dziecko, które przecież wcześniej było jedynakiem, może bardzo tego potrzebować i trudno wymagać od niego, aby nagle chciało się wszystkim z wszystkimi dzielić.
Warto pamiętać, że liczy się nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość wspólnie spędzonego czasu.